18. 5. 2024 / 14:24
Markéta Kaniová
Drobné památky mají pro Jeseník nesmírný význam. Nejenže připomínají naši historii, ale také představují symboly naší identity a tradic. Proto se snažíme udržovat je v co nejlepším stavu nejen pro nás, ale i pro budoucí generace. Každoročně investujeme čas a prostředky do jejich oprav a obnovy, a letošní rok není výjimkou. Právě nyní probíhají práce na obnově oblíbeného Alžbětina pramene, restaurátorské práce budou pokračovat i na Pomníku porozumění na náměstí Svobody.
Alžbětin pramen (Elisabeth Q.) byl postaven v roce 1863 frývaldovskými občany na počest oblíbené císařovny Sisi. Ačkoli zde císařovna s císařem Františkem Josefem I. při jeho pobytu nepobývala, v roce 1860 založila ve Frývaldově první nemocnici.
Mohyla pramene byla postavena z místního kamene a osazena deskou z bílého supíkovického mramoru s nápisem „Alžbětin pramen" a letopočtem 1863. Okolo výtokové trubky byly osazeny mramorové ozdobné prvky. Voda vytékala železnou trubkou, přepadala do odtokové mísy ze žuly a odtékala původní litinovou trubkou.
Během letošního roku bude mohyla opravena, výtoková trubka bude nahrazena novou, očištěny budou všechny mramorové prvky a vyměněna deska s nápisem. V původní odtokové míse zůstala železná oka, do kterých byla v minulosti osazena kovaná otočná mříž. V roce 2024 pramen získá novou kovanou mříž, která bude mít i dekorativní účel. Bude také nahrazena původní dlažba, upravena zeleň za mohylou a další práce. Oblíbený pramen tak bude i nadále připomínkou naší historie a zdrojem chutné vody.
Po několika letech je opět čitelný nápis na pískovcové desce Pomníku porozumění, což nám umožňuje připomenout si jeho význam. Restaurování památníku na náměstí Svobody však ještě není u konce.
Původně byl pomník věnován Friedrichu Ludwigu Jahnovi, německému pedagogu a zakladateli tělocvičného hnutí Deutscher Turnverband. Po druhé světové válce se stal upomínkou české státnosti. Pomníkem porozumění mezi Čechy a Němci se stal při přestavbě v roce 2006.
Památník tvoří masivní přírodní balvan s vsazenou pískovcovou deskou, na níž je stylizovaná kráčející postava, několik řádků textu a dvě lidské dlaně.
V rámci první etapy restaurování byl památník odborně očištěn od nánosů vegetace, prachu a mechu, takže je nyní text opět čitelný. V dalších měsících dojde k opravám trhlin balvanu a ke zpevnění a barevnému sjednocení pískovcové desky, vše s respektem k originální struktuře a barvě památníku.
Do minulosti pomníku můžete nahlédnout na webu Jesenické prameny: Pomník porozumění.
…město Jeseník má ve svém majetku 37 drobných památek a každý rok se snaží minimálně jednu obnovit? V loňském roce byl například opraven Anglický pramen ve Smetanových sadech nebo zrestaurována socha Hráči s míčem, která se vrátila před sportovní halu na Dukelské ulici.