24. 5. 2024 / 10:22
Michal Sobek
Studuje posledním rokem Střední průmyslovou školu a je zosobněním mladé aktivní jesenické generace. Tadeáš Vidlák také pomáhá městu s tvorbou propagačních materiálů – audiovizuální tvorbě se chce věnovat i po škole. A chce žít v Jeseníku. Povídali jsme si o životě ve městě, Tadeáš je jedním z lidí, které jsme při tvorbě strategického plánu rozvoje města zpovídali při strukturovaných rozhovorech.
Obligátní otázka – jak se máte, co děláte?
Zrovna mám malinko volněji, alespoň co se školy týká. V červnu mě čeká maturita, takže mám míň výuky a zároveň se musím učit. Tedy celkově mám volněji a taky trochu prostor na práci.
Pomáháte už delší dobu městu s tvorbou fotek nebo videí, propagačních materiálů – ostatně i nyní při tvorbě strategického plánu. Je to práce, u které byste po škole rád zůstal?
Je to tak, baví mě to, už se tím částečně i živím a chci v tom pokračovat. Mám štěstí, že se věnuji oboru, který jde dělat z Jeseníku a ve kterém je myslím možnost se tady prosadit.
Takže nebudete pokračovat ve studiích a budete se držet svého řemesla?
Mám to tak v plánu a chci žít tady v Jeseníku. Chápu ale taky vrstevníky a místní mladé lidi, že za studiem a za prací odjíždějí jinam. Pracovních příležitostí je tady omezené množství, já mám jen štěstí, že se věnuji oboru, který odsud jde dělat. Ale nese to s sebou například nižší odměny, za stejnou práci si třeba v Olomouci nebo v Brně vyděláme mnohem víc. Ani pěkné bydlení za rozumné peníze se tady neshání lehce. Na druhou stranu, mám tady blízké, kontakty, klienty a shánět si bydlení tady je pořád lepší, než ho hledat třeba právě v Olomouci.
Je Jeseník dobré místo, kde začít podnikat?
To bych ani neřekl – někdy mám dokonce pocit, že jsou lidé zaseklí pár let dozadu. Ale je tady samozřejmě výhoda v menší konkurenci a možnostem prosadit se. Určitě záleží na konkrétním odvětví. Obecně si ale myslím, že lidé tady potřebují hlavně mentální změnu – nevnímat to tak, že se tady nic neděje nebo tady nic nejde dělat, ale naopak že to jde, být aktivní a jít příležitostem naproti.
V průběhu tohoto roku vzniká nový strategický plán rozvoje města – co dalšího podle Vás město potřebuje, nebo na co by se mělo primárně zaměřit?
Já bych co nejvíce pozornosti a peněz nasměroval do kultury. Je to určitě oblast, ve které je za poslední roky cítit velká změna k lepšímu. Otevírání lázeňské sezony nebo Jeseník se baví jsou akce, které tady dřív nebyly, nebo měly úplně jiný formát. Vzniklo tady několik zajímavých podniků, město ožívá. Ale pořád to ještě není ono a je toho málo. Jeden příklad za všechny je třeba divadlo, mám pocit, že je pořád poloprázdné.
Jaké další změny si umíte představit?
U mladých třeba cítím potřebu zlepšit autobusovou dopravu, jezdí málo spojů, musíte na ně dlouho čekat. Doprava ve městě myslím pokulhává, i přesto že máme plán udržitelné městské mobility. Člověk tady auto vlastně nepotřebuje, přesto je poptávka po parkovacích místech. Pak jsou tady krizová místa, jako je nebezpečná křižovatka u hotelu Praděd, nebo u Kauflandu. Umím si taky představit, že je město hezčí – jsou tady uličky a místa, které změnu potřebují. I s ohledem na pocit bezpečí – máme tady problém s lidmi bez domova, někteří nedělají městu dobrou vizitku, a když se to spojí se zanedbaným místem a návykovými látkami, nic dobrého z toho nekouká. Být maminkou s dítětem, na autobusovém nádraží se necítím dobře.
Která místa ve městě máte naopak nejraději?
Smetanovy sady vypadají určitě lépe, než před pár lety. Možná bych ale spíš řekl, že je Jeseník město, kde je všechno na dosah, krásné okolí nevyjímaje, to ten můj vztah vystihuje asi lépe.
S městem hodně spolupracujete, nejste možná nejobjektivnější v názoru na služby města nebo zapojování lidí a zejména mladých do dění a rozvojových aktivit. Přesto se zeptám, jak si město ve Vašich očích stojí?
Město se myslím snaží, i v komunikaci s mladými, vnímají to tak lidi, které mám kolem sebe. Skvělá je mobilní aplikace Hlášení rozhlasu. Funguje tady rada studentů, účastní se všechny střední školy, dokonce se pořádají akce, jako třeba studentský koncert v červnu, takový art fest, který dává možnost ukázat, co kdo umí. Jiný pohled na věc je ten, že ne každého dění ve městě zajímá, je aktivní, to se týká asi všech generací. To je asi normální, snaha tady ale myslím je velká.
Pojďme ještě na skok k budoucnosti města – když si Jeseník představíte třeba za pět nebo deset let, jaký byste si jej přál, pokud to jde říct ve třech slovech?
Turistické, nebo možná lázeňské, bezpečné město plné příležitostí. Město otevřené příležitostem.
Pozn.: Rozhovor je redakčně upraveným a autorizovaným přepisem strukturovaného rozhovoru, který proběhl při tvorbě strategického plánu města.