22. 6. 2026 / 07:24
Markéta Kaniová
Více než třicet let sloužila smuteční obřadní síň veřejnosti, její technický a provozní stav už ale neodpovídal současným požadavkům. Rekonstrukce, která odstartovala na podzim loňského roku a nyní se dokončuje, proto zahrnovala opravy budovy, modernizaci technologií i zlepšení provozního zázemí.
„Budova se potýkala se zatékáním přes střešní konstrukci, nevyhovujícím zázemím i vysokou vlhkostí. Modernizace proto byla nezbytná, aby smuteční síň mohla dál důstojně a spolehlivě sloužit veřejnosti,“ uvedl ředitel Technických služeb Jeseník Petr Nedbal.
V rámci prací došlo k výměně oken, zateplení objektu, opravě střešního pláště a instalaci moderních systémů vytápění a chlazení. Ty by měly přispět k úspornějšímu a ekologičtějšímu provozu. Součástí byly také úpravy interiéru, zlepšení akustiky, nové vybavení a zajištění plně bezbariérového přístupu.
„Smuteční obřadní síň je místo, které má pro obyvatele města citlivý a významný charakter. Bylo proto důležité myslet nejen na její současný stav, ale také na to, aby mohla dobře sloužit i v dalších letech. Rekonstrukce přinese úspornější technologie, nižší náklady na energie a zároveň prodlouží životnost budovy,“ doplnil za město radní Tomáš Vlazlo.
Celková investice činila přibližně 11 milionů korun, z toho 3,9 milionu korun pokryje dotace z Národního plánu obnovy. Projekt byl spolufinancován z Národního plánu obnovy.