Správná praxe při zajištění výkonu veřejné správy a činnosti bezpečnostních složek při vzniku pandemie
Realizátor
Město Jeseník, Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, Gmina Glucholazy, Gmina Nysa, Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje, Euroregion Praděd, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pradziad
Financování
Rozpočet města, Interreg V-A Česká republika - Polsko, Státní rozpočet
Strategický plán
Veřejná správa
Popis
Sedm významných česko-polských aktérů na poli bezpečnosti, ochrany života a zdraví a veřejné správy se spojilo, aby vytvořilo platformu pro výměnu informací a zkušeností a otestovalo nové technologie. Smyslem bylo nastavit systém, díky němuž dokážou společně a efektivně čelit důsledkům mimořádných událostí v nám blízkém příhraničí.
Dva roky trvající projekt reagoval na aktuální problémy spojené se šířením koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění covid-19, které zásadním způsobem ovlivnilo život obyvatel nejen v České republice a Polsku, ale na celém světě. Opatření zabraňující šíření nemoci uzavřelo hranice, což mělo za následek omezení přeshraniční spolupráce v podobě, jaká byla doposud realizována.
Zástupci Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, Krajského ředitelství Olomouckého kraje, Euroregionu Praděd, Svazu polských obcí Euroregionu Praděd, a měst Jeseník, Glucholazy a Nysa spolu sdíleli informace a zkušenosti s dosavadním řešením pandemie v podmínkách veřejné správy a zajištění bezpečnosti z pohledu příhraničních oblastí. Součástí projektu bylo i testování nových technologií, které by do budoucna měly usnadnit přeshraniční spolupráci (prostředky pro online komunikaci) a omezit šíření pandemií (dezinfekce, monitoring osob, logistika).
Město Jeseník pořídilo videokonferenční zařízení pro online komunikaci a pro Jednotku a Sbor dobrovolných hasičů Jeseník byl v rámci projektu opatřen nafukovací stan. Tyto nakoupené prostředky byly otestovány v rámci dvoudenního cvičení složek IZS „Hranice 2023", které se konalo 14. a 15. února 2023. Závěry projektu byly představeny na společné konferenci 22. února 2023 v Priessnitzových léčebných lázních.
Výstupem celého projektu se stala definice Správné praxe založené na zkušenostech partnerů projektu na české a polské straně hranice doplněná o možnosti využití nových technologií s cílem eliminovat dopady pandemií a podobných mimořádných událostí, při kterých bude omezen pohyb osob.
Projekt č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/20_032/0002852 „Správná praxe při zajištění výkonu veřejné správy a činnosti bezpečnostních složek při vzniku pandemie / Dobre praktyki w zakresie zapewnienia funkcjonowania administracji publicznej i działań służb" je spolufinancovaný z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.